Czar i urok zabytkowych rezydencji

Wśród polskich i zagranicznych turystów coraz większą grupę stanowią osoby szczególnie wysoko ceniące sobie – poza walorami rozrywkowo-wypoczynkowymi – fakt obcowania z autentycznym obiektem historycznym, jego oryginalną architekturą i wysmakowanym wnętrzem oraz innymi cechami, bardziej odczuwalnymi niż postrzegalnymi, stanowiącymi o swoistym genius loci miejsca.

Oczekiwania te doskonale spełniają polskie zamki, pałace, dwory, kamienice niegdyś zamieszkiwane przez arystokratyczne rody, stanowiące obecnie miejsce wyszukanego i niebanalnego wypoczynku. Część spośród tych niepowtarzalnych obiektów znajduje się w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach, które od lat cieszą się niezmienną popularnością, ale większość zamków, pałaców i dworów usytuowana jest z dala od cywilizacji, „zanurzona” w otaczającym krajobrazie.

Miejsca te posiadają wtedy jeszcze jeden atrakcyjny walor – muszą zostać odkryte. Nie dziwi więc wzrost zainteresowania odbudową i adaptacją zabytkowych obiektów wśród inwestorów (przyszłych właścicieli), krórzy pragną wykorzystać tę genialną historyczną ofertę proponowaną nam przez teraźniejszość.


Cechą charakterystyczną wielu hoteli zabytkowych jest organizowanie przy nich profesjonalnych ośrodków konferencyjnych, których rangę podnosi unikatowa wartość obiektu historycznego, jego niepowtarzalność, legenda i tradycja. Jest to również odpowiedź obecnych właścicieli na wzrost popularności turystyki konferencyjnej.

Przewaga oferty obiektów zabytkowych w tym segmencie rynku opiera się na wzrastającym zapotrzebowaniu na wysoki standard usług, rosnące wymagania klientów znudzonych korzystaniem z dotychczasowych standardowych hoteli. W Polsce jest około 200 ośrodków szkoleniowych w obiektach zabytkowych.


Trend związany z adaptacją budowli zabytkowych na hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe w Europie trwa już od dziesięcioleci. Właściciele tego typu obiektów za granicą to w większości miłośnicy tradycji, pasjonaci historii i znawcy architektury. Budowle te odznaczają się wysokim poziomem zachowania realiów historyczno-estetycznych, autentyzmem, którego niestety czasem brakuje krajowym obiektom. Jednak po kilkunastu latach powstawania hoteli historycznych i w Polsce możemy podziwiać pieczołowicie odrestaurowane rezydencje, które stanowią nie tylko miejsce wypoczynku i rekreacji, lecz także ważny element historycznego dziedzictwa.

Walory przyrodnicze i kulturowe stanowią podstawę atrakcyjności turystycznej województwa śląskiego. Znajdują się tu ciekawe przyrodniczo obszary Beskidów Zachodnich i Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Położenie województwa w centrum Europy, na przecięciu szlaków komunikacyjnych, bliskość trzech międzynarodowych lotnisk (Pyrzowice, Balice, Ostrawa) stwarzają możliwości rozwoju turystki biznesowej.

Śląski Schwarzwald

W północnej części województwa, na Wyżynie Śląskiej, znajduje się Pałac Czarny Las. Ta neobarokowa budowla powstała na terenie majątku Schwarzwald (Czarny Las) na przełomie XIX i XX wieku. Obecny właściciel pałacu oraz całego przylegającego kompleksu wraz z restauracją serwującą dania tradycyjnej kuchni polskiej, ciekawym budynkiem, w którym znajduje się luksusowy apartament, oraz nowoczesnym centrum konferencyjno-biznesowym zadbał o indywidualny charakter wszystkich budynków i pomieszczeń. Zachowano historyczny charakter wystroju wnętrz części pałacowej, w podziemiach której mieści się winiarnia i klub. Bardzo eleganckie i wygodne pokoje, umeblowane starymi, stylizowanymi sprzętami, pozwalają doświadczyć świetności dawnego dworskiego życia.

Myśliwska rezydencja

W centrum województwa Śląskiego, zaledwie 25 km od Katowic, wznosi się Zameczek Myśliwski Promnice. Ten niezwykłej urody budynek utrzymany w neogotyckim stylu angielskim wybudował w 1861 roku Książe Pszczyński Jan Henryk XI w miejscu, którego historia sięga początku czasów nowożytnych i związana jest z istnieniem Wolnego Państwa Stanowego. Obecnie mieści się tu najbardziej ekskluzywny i prestiżowy z historycznych hoteli śląskich. Doskonale zachowane wnętrza zamku utrzymane są w stylu myśliwskim, zgodnym z duchem epoki. Wystrój wnętrz to zasługa specjalistów plastyków. Najwyższy komfort i reprezentacyjny charakter oferują dwa apartamenty książęce, z których w przeszłości korzystało wielu przedstawicieli arystokratycznych rodów. Hotelowa restauracja, usytuowana w wielkiej sali kominkowej ozdobionej unikalnymi witrażami, serwuje dania kuchni staropolskiej ze szczególnym uwzględnieniem charakterystycznych potraw myśliwskich. W Promnicach zadbano oczywiście o możliwość organizacji sympozjów, konferencji oraz innych uroczystości a hotelowi goście spodziewać się mogą profesjonalnego serwisu ze strony obsługi.

Pszczyński rynek

Pszczyna nazywana Perłą Górnego Śląska to miasto o ponad 700-letniej tradycji, dawna stolica ziemi pszczyńskiej, usytuowana w malowniczej dolinie rzeki Pszczynki, to jedno z najpiękniejszych miast województwa śląskiego. W centrum pszczyńskiego rynku w XVIII-wiecznej kamienicy usytuowany jest Hotel Zamkowy***. Dzięki inwestorom kamienica odzyskała dawny blask. Przy pełnym nadzorze konserwatorskim zabezpieczono i odnowiono wszystkie zabytkowe elementy budowlane i wykończeniowe. Zadbano o odtworzenie detali architektonicznych, które tworzą niepowtarzalny klimat starych kamienic. Z okien hotelu rozpościera się widok na Zamek Książąt Pszczyńskich. Do dyspozycji gości przygotowano 10 komfortowo wyposażonych pokoi, apartament Lux oraz klimatyzowaną salękonferencyjno-bankietową, która mieści 60 osób. Hotelowa Restauracja „Stara Piekarnia” posiada dwie stylowo urządzone sale na 46 i 16 osób.

W samym środku Polski i Europy Środkowej na swych odkrywców czekają zabytkowe obiekty województwa łódzkiego. Dogodne połączenia komunikacyjne ułatwiają korzystanie z walorów turystycznych tego regionu.

Napoleońska legenda

W miejscowości Małkówznajduje się XIX-wieczny pałac, siedziba rodowa rodziny Biernackich, próżno jednak poszukiwać tu typowej szlacheckiej rezydencji ozdobionej od frontu gankiem. Położony na wzniesieniu klasycystyczny pałacyk z kolumnowym portykiem stanowi wyrafinowaną budowlę, która wyglądem nawiązuje do siedziby cesarza Napoleona na wyspie Elbie. Obecny kształt budowla zawdzięcza rodzinie Pstrokońskich, która w latach 1910-1920 dokonała znaczącej przebudowy obiektu.
Goszcząc w pałacowych apartamentach urządzonych z wyjątkowym smakiem, możemy poczuć ducha napoleońskiej Europy, a także zapomniany styl ziemiańskiego salonu z przełomu wieków. Obecni właściciele ChateauMałkówoddali się z poświęceniem zarówno luksusowej adaptacji wnętrz, jak i harmonijnej aranżacji otoczenia.
Menu hotelowej restauracji uwzględnia oczywiście dania kuchni francuskiej oraz wyśmienite wina. Hotel oferuje najwyższy standard usług, dostosowywany do zindywidualizowanych potrzeb klientów. Atrakcyjne położenie obiektu w centrum kraju szczególnie sprzyja organizacji imprez biznesowych. Goście Chateau mogą korzystać z szerokiego zakresu usług: począwszy od spa po aktywne formy spędzania wolnego czasu na łonie natury.

Romantyczna rezydencja

Na granicy województw łódzkiego i mazowieckiego w miejscowości Kaleń znajduje się XIX-wieczny zespół pałacowy. Niezwykłej urody pałac, odznaczający się wyjątkową bryłą architektoniczną, jest jednym z najpiękniejszych późnoklasycystycznych, romantycznych pałaców na Mazowszu Otoczony 7-hektarowym parkiem w stylu angielskim, w którym rosną ponad 600-letnie dęby i modrzewie, tworzy niepowtarzalny kompleks wypoczynkowy. Pałac w Kaleniu to wymarzone miejsce do organizacji wszelkich plenerowych uroczystości: koncertów, bankietów, spotkań rodzinnych. Osobliwością tego miejsca jest możliwość korzystania z sali prób oraz studia nagrań. Efektowne sale balowe i konferencyjne pałacu mogą pomieścić do 200 gości. Zwolennicy aktywnego wypoczynku mogą dostarczyć sobie intensywnych wrażeń podczas przejażdżki qadami.

Województwo lubuskie to jeden z pięciu regionów w kraju o najniższym zanieczyszczeniu środowiska; nienaruszone tereny dzikiej przyrody stanowią nieomal połowę obszaru województwa. Warunki te w naturalny sposób sprzyjają rozwojowi turystyki indywidualnej i grupowej.

Neogotycka perła

Leżący w sąsiedztwie Drawieńskiego Parku Narodowego i Puszczy Noteckiej Pałac w Mierzęcinie można umieścić wśród najefektowniejszych obiektów zabytkowych, które oferują luksusowy wypoczynek. Najstarsze źródła dotyczące Mierzęcina pochodzą ze średniowiecza, przez stulecia pałac był w posiadaniu wielu arystokratycznych rodów. Aktualny wygląd obiektu został mu nadany w 1863 roku – przebudowano wtedy starą siedzibę według modnego wówczas kostiumu neogotyku angielskiego. Niepowtarzalny charakter całego kompleksu pałacowego uwydatnia 16-hektarowy park utrzymany w stylu angielskim. Obecny właściciel podźwignął budowlę z kompletnej ruiny, wykazując przy tej okazji ogromny kunszt zarówno przy odbudowie, jak i wykończeniu zabytku. Architektura pałacu oraz sąsiadujących budowli – oficyny, folwarku – stanowi klasyczny przykład rezydencji romantycznej.
Pośród wielu atrakcji znajdujących się w ofercie pałacu największym powodzeniem cieszą się Centrum Fitness, spa oraz tory bowlingowe. Amatorzy aktywnego wypoczynku mogą wybrać: tenis ziemny, jazdę konną, nordic walking, spływy kajakowe, strzelnicę, w przyszłości basen. W odległości 30 km od Pałacu Mierzęcin znajduje się pole golfowe Modry Las, jedno z najpiękniejszych w Polsce. Na terenie kompleksu dostępne są dwie restauracje, oferujące różnorodne menu, a nieopodal usytuowana jest winnica (druga co do wielkości w Polsce), w której uprawianych jest kilka gatunków winorośli W Mierzęcinie stworzono również bardzo nowoczesne centrum konferencyjne, które składa się z pięciu wielofunkcyjnych sal wyposażonych we wszystkie konieczne udogodnienia.

Region dolnego śląska, oprócz wspaniałych pasm górskich i unikatowej przyrody, to jedno z największych skupisk pałaców i zamków w Europie.

Zamek na Skale

Początki zamku w Trzebieszowicach sięgają XV wieku, kiedy to na skalistym brzegu rzeki Białej Lądeckiej wzniesiono budowlę o charakterze obronnym. W XVI stuleciu powstał tu renesansowy dwór z wewnętrznym dziedzińcem. Na początku ubiegłego wieku przeprowadzono gruntowną przebudowę, uwydatniającą niezwykłe położenie obiektu na stromej skale. Od tej pory z zamku rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama okolicznych wzniesień 13-hektarowego parku nad skalnym urwiskiem i doliny rzeki. Na przestrzeni stuleci rządy obejmowały tu najznamienitsze rody z całej Europy.


Współczesny Zamek na Skale to jedna z największych atrakcji Ziemi Kłodzkiej, a mieszczący się tu 4-gwiazdkowy hotel to przykład idealnego odtworzenia realiów historyczno-estetycznych, które w żaden sposób nie kolidują z realizacją wyszukanej oferty wypoczynkowo-rekreacyjnej. Odrestaurowane z ogromnym pietyzmem XVI-wieczne wnętrza charakteryzują się luksusem i wyczuciem stylu, stare mury kryją dziś najnowocześniejszą technikę, która zapewnia gościom wysoki komfort wypoczynku. Wszystkie zamkowe udogodnienia wychodzą naprzeciw zróżnicowanym potrzebom odwiedzających.


Zamek na Skale to najwyższej klasy obiekt przystosowany do pełnienia różnych funkcji. Do dyspozycji gości w XVI-wiecznych podziemiach urządzono spa z szeroką gamą zabiegów pielęgnacyjnych, między innymi kąpieli królewskich w winie, piwie, mleku, a także z wykorzystaniem kosmetyków firmy Thalgo. W nagradzanej hotelowej restauracji (Top Ten 2008 – „Gdzie warto zjeść?”) można skosztować między innymi barbecue Marka Mola – zdobywcy tytułu Mistrza Świata w Grillowaniu. Niezwykle bogata oferta wypoczynkowa wzbogacana jest o pakiety specjalne związane z indywidualnymi oczekiwaniami klientów. Trzebieszowice to wymarzona baza wypadowa, pozwalająca dokładnie poznać dziedzictwo i atrakcje jednego z najstarszych regionów uzdrowiskowych w Europie. Zamek na Skale, oferujący miłą i profesjonalną obsługę, swoją niepowtarzalną atmosferą spełni oczekiwania najbardziej wymagających gości.

Ziemiański styl

W południowej części województwa mazowieckiego, 30 km na południowy zachód od Radomia, znajduje się Pałac Odrowążów. Budowla stoi na niewielkim wzniesieniu w otoczeniu zabytkowego parku krajobrazowego i jest przykładem jednej z najstarszych rezydencji ziemiańskich w Polsce. Pierwotny zamek wzniesiono tu w XII wieku. W ciągu stuleci obiekt znacząco rozbudowywały między innymi rodziny Chlewickich i Sołtyków. Obecny kompleks pałacowo-parkowy został rozbudowany o budynek term zamkowych z łaźniami rzymskimi, urządzonymi w niepowtarzalnej baśniowej scenerii. Manor House oferuje wypoczynek w luksusowo wyposażonych pokojach. Pałacowe stajnie przystosowane zostały do potrzeb szkoleniowych. Charakter pałacowego parku podkreślają pozostałości murów i piwnic dawnej, XVI-wiecznej warowni. Na szczególną uwagę zasługuje karczma serwująca znakomite dania kuchni staropolskiej (domowe wędliny, pasztety). Dawna siedziba rycerska nie może obejść się bez atrakcji hippicznych: jazdy w siodle i bryczką oraz kuligów.

Wielkopolska nazywana jest kolebką państwa polskiego, ojczyzną pierwszych Polan. Ta kraina o niezwykle bogatej przeszłości jest pełna pałaców i zamków, które pełnią również funkcje rekreacyjno-wypoczynkowe.

Wielkopolskie pałace

Zespół Pałacowo-Parkowy Wąsowo położony na terenie Pojezierza Poznańskiego, 40 km od stolicy Wielkopolski, to wyjątkowe miejsce. W XIV wieku znajdował się tu majątek benedyktynów. W XVII wieku wybudowano tu dla rodziny Sczanieckich barokowo-klasycystyczny pałac. W XIX wieku kolejny właściciel – Richard Von Hardt – wzniósł obok barokowej budowli nowy neogotycki pałac z charakterystyczną wieżą. Współcześnie po gruntownej renowacji zespół pełni funkcję centrum hotelowo-restauracyjnego.


Hotelowe wnętrza należą do tych o najwyższym poziomie wykończenia, który nawiązuje do minionych epok. Uwagę zwraca niezwykła dbałość o detal stylowych apartamentów, które odpowiadają 4-gwiazdkowym standardom. Hotel posiada ponad 140 miejsc noclegowych w 60 pokojach pałacowych oraz w Domu Ogrodnika. Wybitnie reprezentacyjny charakter rezydencji podkreśla ogromny park angielski. Wąsowo słynie z wybornej kuchni dworskiej, a pałacowa piwnica z faktu przechowywania tam najlepszych trunków.


Hotel oferuje najwyższy standard usług związanych zarówno z indywidualną rekreacją, jak i organizacją konferencji oraz spotkań biznesowych. Pałac w Wąsowie jest idealnym miejscem na spotkania plenerowe dla dużej liczby gości (do 1000 osób). Do dyspozycji gości są między innymi: basen, salon bilardowy, grill, minigolf, powozy.

Zamek rycerski

Zamek Rycerski w Krągu, położony 40 km od Słupska w Puszczy Koszalińskiej, zaliczany jest do największych i najciekawszych obiektów zabytkowych w Polsce. Pierwsze wzmianki historyczne o budowli pochodzą z 1450 roku. Zamek przez ponad 400 lat należał do rodu Podewilsów. Dzisiejsza renesansowa bryła architektoniczna pochodzi z XVI wieku. Od połowy lat 90. XX wieku ten imponujący obiekt spełnia funkcję hotelu historycznego. Widok charakterystycznej sylwetki zamku, usytuowanego w pobliżu jeziora, wywołuje u wszystkich gości niezatarte wrażenie.
Zamek Podewils dysponuje dwunastoma luksusowymi apartamentami, zachwyca hol z kominkiem i schodami. Hotelowe pokoje urządzone są w sposób stylowy i komfortowy. Szczególnie miłych wrażeń dostarcza posiłek w zamkowej restauracji z widokiem na jezioro, dostępna jest również kawiarnia na dużym tarasie.
Hotel Podewils organizuje zjazdy, konferencje, sympozja i szkolenia. W 5 salach o wspaniałej akustyce i z profesjonalnym wyposażeniem, łączami internetowymi (ISDN) może obradować do 400 osób. Oczywiście średniowieczna twierdza organizuje turniej rycerski oraz inne zabawy związane z duchem epoki.

Dwory na Pomorzu stanowiły liczny, a w niektórych regionach wręcz powszechny, element krajobrazu kulturowego wsi. Ich funkcjonowanie było związane z kultura ziemiańską.

Pomorski dwór

Pomiędzy Lęborkiem a nadmorską Łebą leży miejscowość Zwartowo. Znajduje się tu rozległy zespół dworski otoczony efektownym parkiem. W pałacu z przełomu XIX/XX wieku mieści się Ośrodek Doskonalenia Kadr SW „Relaks”.
Źródła historyczne po raz pierwszy wspominają o Zwartowie w 1364 roku, kiedy ziemie te należały do rycerza Petera von Littow. Pałac był w posiadaniu wielu pruskich rodów. W XIX wieku dokonano przebudowy budynku, dobudowano dodatkową kondygnację oraz założono park. Następna rozbudowa dworu i parku miała miejsce po 1904 roku, kiedy majątek kupił von Kunster. Nowy właściciel znacznie rozbudował dwór – urządzono salę balową, zaś od strony ogrodu powstał taras ze schodami, które prowadzą do parku.
Niezwykłej urody park, wykorzystując urozmaiconą rzeźbę terenu, wprowadza harmonię w całym otoczeniu. Obsadzony został rzadko spotykanymi na tym terenie drzewami, tj.: dęby szypułkowe, kasztanowce białe, buki odmiany purpurowej, chojna kanadyjska, jodła kaukaska. Zaklęty w nim czas i jedyny właściwy dla rodowych rezydencji czar tworzą wyjątkowy nastrój, który pobudza fantazję i zachęca do chwili refleksji.
Panujący tu swoisty mikroklimat stanowi doskonałe miejsce na organizowanie szkoleń, konferencji, zjazdów, bankietów. Znajdujący się na terenie kompleksu ośrodek dysponuje pokojami gościnnymi, bogatym zapleczem gastronomicznym: piękną kawiarnią, stołówką i salami balowymi. Organizatorzy wczasów i wypoczynku proponują dodatkowe atrakcje – przejażdżki bryczką, jazdy konne i wycieczki autokarowe.

Magnacka rezydencja

Nadbużańskie tereny Podlasia to kraina o wyjątkowych walorach przyrodniczych, czystym powietrzu, imponująca bogactwem świata roślinnego i zwierzęcego. W malowniczej scenerii starorzecza Bugu znajduje się pieczołowicie odrestaurowany Pałac Ossolińskich.
Historia Pałacu w Sterdyni sięga średniowiecza, ale nazwę i kształt architektoniczny zawdzięcza on rodowi Ossolińskich, który w XVII wieku prześcigał innych magnatów polskich rozmachem swoich budowli. Obiekt, pierwotnie wybudowany w stylu barokowym, został przebudowany w duchu klasycystycznym przez uznanego wówczas architekta Jakuba Kubickiego, który niewątpliwie inspirował się wyglądem pałacu w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Obecnie budowla – tak jak przed wiekami – otoczona jest parkiem w stylu angielskim. Pałac poddany gruntownej odbudowie zachował architektoniczny styl XVIII wieku. We wnętrzu na uwagę zasługują ponad 200-letnie polichromie, dębowe kredensy w restauracji, a w podziemiach obiektu zaciszna miodosytnia. Odwiedzający to miejsce zwrócą uwagę na wyczuwalny tu nastrój magnackiej rzeczywistości przełomu wieków, który idealnie sprzyja wypoczynkowi z dala od zgiełku cywilizacji.

Zabytkowa willa

Historyczne hotele to nie tylko zamki, pałace, dwory to także miejskie rezydencje willowe bogatych obywateli miast. Ciekawą perełką wśród tych charakterystycznych budowli jest dębicka „Wiluszówka” na Podkarpaciu. Ta ciekawa architektonicznie willa z przełomu XIX i XX wieku mieści hotel oraz restauracjo-kawiarnię. Budynek, jak na klasyczną willę przystało, otoczony jest ogrodem i spełnia wszystkie, jeszcze starożytne kanony, właściwe dla tego typu budowli. Znajdziemy tu: wejściowy krużganek, kolumny, barokowe łęki, loggie o filarowych arkadach. W budynku znajduje się 7 pokoi, które zwracają uwagę wyposażeniem z okresu XX-lecia międzywojennego; część mebli to wartościowe antyki. Sale restauracyjne na parterze utrzymane są w stylu pozostałych pomieszczeń, wszystko tworzy spójną całość. Kuchnia specjalizuje się w dziczyźnie przyrządzanej według staropolskich receptur. „Wiluszówka” chętnie organizuje cykliczne imprezy artystyczne i stałe prezentacje.

5/5 - (1 vote)
5/5 - (1 vote)

Comments

mood_bad
  • No comments yet.
  • chat
    Add a comment
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, LuksusoweHotele.pl oraz Tokeny.pl