Jachty i luksusowe zegarki łączy długa tradycja

Od roku 2009 szwajcarski producent zegarków Frédérique Constant składa cześć legendarnym jachtom runabout „złotych lat dwudziestych”, wprowadzając piękne serie zegarków w limitowanym nakładzie i nazywając je właśnie  „runabout”.

W ramach seriii Runabout Frédérique Constant prezentuje w roku 2012 „Venice Editions“, która zawiera zarówno wersję chronografu jak i zegarka automatycznego z datownikiem i trzema wskazówkami. Oba czasomierze wyposażone są w koperty ze stali szlachetnej i dysponują pokrytymi warstwą srebra tarczami z nakładanymi arabskimi indeksami z różowego złota. Jasnobrązowy pasek z przeszyciami kremowego koloru elegancko eksponuje znajdujące się na tarczy indeksy, pokryte warstwą różowego złota.

Nowe modele dostępne są w limitowanej edycji – po 1.888 sztuk z każdej wersji. Wytwornie ozdobiona, posrebrzana tarcza nowej edycji Runabout Venice Editions wtulona jest w kopertę ze stali szlachetnej o średnicy43 mm. Delikatne zdobienie giloszowaniem w części środkowej i ręcznie nakładane arabskie indeksy oraz doskonale pozycjonowane liczniki chronografu świadczą o minimalistycznej elegancji, która też cechuje jachty runabout, będące inspiracją tej edycji. W stalowym deklu z wizerunkiem Wenecji znajduje się okienko z szafirowego szkła, przez które podziwiać można wnętrze zegarka z jego zdobionym, automatycznym mechanizmem. Każdy egzemplarz zegarka tradycyjnie dostarczany jest w luksusowym, ręcznie wykonanym, drewnianym pudełku, obrazującym sztukę rzemiosła budowania łodzi. Każda taka szkatułka zawiera też oprócz zegarka drewnianą miniaturkę klasycznej łódki runabout.

Runabout Challenge 2012 w Wenecji

Aby uczcić ścisły związek z łódkami runabout, pod koniec kwietnia 2012 Frédérique Constant zorganizował jedyny w swoim rodzaju event na wodach wokół Wenecji. Po regatach Helice Classique na Jeziorze Genewskim i Concours d’Elegance na Lake Tahoe w USA, przyszedł czas, aby zorganizować regaty runabout, poświęcone specjalnie marce Frédérique Constant. Wybrana grupa, składająca się z 200 klientów i przedstawicieli mediów mogła wziąć udział w trzydniowym wydarzeniu w mieście na wodzie. Cała flota motorówek runabout z Wenecji,  prezentując swoją elegancję, zebrała się specjalnie z tej okazji u wybrzeży miasta i stworzyła widok zapierający dech w piersi. Podczas właściwych zawodów zespoły każdego z jachtów runabout walczyły o zdobycie trofeum Frédérique Constant Runabout. Celem imprezy było zgromadzenie wszystkich pozostałych jachtów, by je podziwiać i nie szczędzić pochwał, ponieważ – tak jak za ich najlepszych czasów – są ciągle symbolem wykwintnej elegancji, wyrafinowania i ponadczasowego designu. To właśnie te cechy spowodowały oddanie się Frédérique Constant’a łodziom runabout i doskonale nawiązują do kolekcji zegarków Runabout, która prezentuje te same wartości i spełnia podobne standardy jakościowe.

Runabout

Runabout jest elegancką 4- lub 8 –osobową motorówką, doskonale dopasowaną do powierzchni wody. Pierwsze tego typu łodzie pochodzą z lat 20-tych XX wieku. Były to małe, szybkie, lakierowane drewniane łódki, skonstruowane w celu pełnego wykorzystania mocy silnika V8. Aby zyskać na szybkości, kształt kadłuba musiał być tak uformowany, żeby było możliwe jak najlepsze wykorzystanie efektu akwaplaningu. Przy dużej szybkości łódka nie powinna była wzbijać dużych fal lecz miała ślizgać się po powierzchni wody. Klasyczna motorówka runabout stała się w tej chwili ikoną designu – ruchomą rzeźbą z drewna, chromu i szkła, przyciągającą wokół spojrzenia. Istnieje cała lista wybitnych prominentów, którzy są posiadaczami tych łodzi, wywołującymi skojarzenia ze śródziemnomorskimi miejscowościami, takimi jak Monaco czy Saint-Tropez. Nic też dziwnego, że motorówki runabout stały się z czasem legendą, a ich ikoniczny styl widoczny jest często w reklamie.

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz