Porsche Panamera GTS

Na odbywających się właśnie targach motoryzacyjnych Los Angeles Auto Show, Porsche zaprezentowało najnowszą i najmocniejsza odsłonę swojej cztero osobowej limuzyny –  Panamery GTS. Za skrótem tym stoi Gran Turismo Sport,  skrót ten nawiązuje do legendarnego modelu 904 Carrera GTS z 1963.

Całość została obniżona o 10 milimetrów i oparta na zmodyfikowanym zawieszeniu pneumatycznym, do tego zwiększono moc silnika  co wraz z ulepszonym układem hamulcowym dało samochód, który doskonale nadaje się do odbywania służbowych podróży i pełnych wrażeń okrążeń po torze wyścigowym.

Charakteru dodaje także zmodyfikowany układ wydechowy, przez który symfonię mocy gra 8 cylindrów w układzie V. Z 4.8 litra inżynierowie z Porsche wykrzesali 430 KM dostępnych przy 6,700 obr/min i przenoszonych na wszystkie 4 koła. Sprint od 0 do 100 km/h zajmuje jedynie 4,5 sekundy co w połączeniu z prędkością maksymalną na poziomie 288 km/h daje solidne podstawy do wycieczki na Track Day. Jak i do zwiększonego ryzyka na otrzymanie mandatu za przekroczenie prędkości.

Samochód poza dźwiękiem i mocą wyróżnia także wygląd. Kontrastujące, czarne elementy podkreślają sportowy charakter samochodu, o którym kierowcy przypominać będzie wnętrze wyposażone w sportowe fotele i kierownicę z manetkami zmiany biegów w wersji SportDesign. Całość została wykończona skórą i Alcantarą.

Słowem idealna sportowa limuzyna, która pozwala cieszyć się doskonałymi osiągami, bez konieczności z rezygnowania z luksusowego otoczenia i czterech funkcjonalnych foteli.

Warto przypomnieć też pierwszego z rodu GTS czyli Porsche 904 Carrera GTS, jeden z najpiękniejszych modeli w historii marki. Był też pierwszym z rodziny modeli 904-910 , które odnosiły niezliczone sukcesy w latach 60tych i 70tych w mistrzostwach samochodów sportowych.

Drogowa wersja – wspomniana Carrera GTS, była praktycznie pozbawiona wnętrza, tak naprawdę będąca wersją ‘stradale’ wyścigowego oryginału. To co stale wyróżnia modele GTS to osiągi i doskonałe właściwości trakcyjne, tak kiedyś jak i dzisiaj.

Panamera GTS trafi do sprzedaży już w lutym 2012, cena jaką podaje producent to 116.716 €.

Wiktor Słup-Ostrawski

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz