Puszcza Białowieska. Udany relaks? Naturalnie

Puszcza Białowieska i jej okolice od lat kuszą turystów pięknem przyrody, folklorem i spokojem dzikich kniej. Ostoja żubra sprzyja nie tylko codziennemu obcowaniu z naturą, lecz także relaksowi w najlepszym wydaniu..

Region Puszczy Białowieskiej to miejsce znane i lubiane, sprzyjające wypoczynkowi wśród zieleni lasów i uroków życia z dala od wielkomiejskich uciążliwości, które tu zastępuje cisza, czyste powietrze i niezwykłe otoczenie, zadziwiające bogactwem krajobrazowym i kulturowym.

Oko w oko z żubrem

Białowieski Park Narodowy chroni najlepiej zachowany fragment wielowiekowego lasu naturalnego o cechach lasu pierwotnego, będący naturalnym środowiskiem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt, wśród których prym wiedzie żubr – największy ssak Europy, a zarazem legendarny symbol puszczy, wpisujący się w historię terenów sięgającą średniowiecznych łowów królewskich. Zagrożony przed laty wymarciem gatunek dziś – ku uciesze mieszkańców Podlasia i białowieskich gości – godnie reprezentuje najliczniejsza populacja wolnościowa żubrów na świecie. Gratką dla miłośników zwierząt jest Rezerwat Pokazowy Żubrów BPN, w którym można obserwować mieszkańców białowieskich kniej rozlokowanych w zagrodach. Oprócz króla puszczy rezydują tu łosie, jelenie, sarny, dziki, rysie i wilki, a także potomek tarpana – konik polski – oraz rzadki mieszaniec – żubroń, będący krzyżówką żubra z bydłem domowym.

Usytuowana po obu stronach granicy polsko-białoruskiej Puszcza Białowieska stanowi rozległy kompleks leśny o powierzchni 150 tys. ha. Dzięki walorom przyrodniczym i historycznym doczekała się dobrej sławy i rangi perły wśród puszcz Europy. Atutem dla turystów z Polski i zagranicy jest infrastruktura, która sprzyja wędrówkom lub rowerowemu poznawaniu okolic. Wyznaczone szlaki, ścieżki, kładki, wieże i tarasy widokowe oraz napotykane tablice edukacyjne służą informacją, przybliżają leśne labirynty i oswajają z dziką przyrodą.

Atrakcji pod dostatkiem

Rezerwat Ścisły Puszczy Białowieskiej można przemierzać w grupie z przewodnikiem, który oprowadzi po najcenniejszym obszarze Parku, opowiadając o jego zakamarkach i tajemnicach. Czującym niedosyt wiedzy, wychodzi naprzeciw Muzeum Przyrodniczo-Leśne BPN, które w innowacyjny i łatwy do przyswojenia sposób przybliża cenne przyrodniczo i kulturowo tereny Podlasia, zajmowane przez puszczę. W nowoczesnej i atrakcyjnej wizualnie formie prezentuje jej florę i faunę oraz historię działalności człowieka na tym terenie na przestrzeni wieków. Za pomocą multimedialnych środków przekazu, tj. światło i dźwięk imitujący odgłosy puszczy, widz uczestniczy w pokazie, mając wrażenie, że nie opuszczał lasów.
Poza puszczą godne uwagi są obiekty wpisujące się w kulturowy pejzaż regionu: cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy, park pałacowy w stylu angielskim z XIX wieku, założony wokół myśliwskiego Pałacu Carskiego, czy skansen przybliżający budownictwo drewniane ludności ruskiej Podlasia. Typową architekturę regionu z cerkwiami i cmentarzami wciąż można odnaleźć w tradycyjnych wsiach o drewnianej zabudowie. Miłośników wędkarstwa i sportów wodnych nie zawiodą malownicze akweny: rzeka Narew, stanowiąca szlak spływów kajakowych, sztuczny zbiornik wodny Siemianówka oraz zalew Bachmaty na rzece Orlanka.
Po przyjemnych, lecz męczących długich spacerach warto skierować kroki do legendarnego Miejsca Mocy – uroczyska z niespotykanymi formami drzew i krzewów oraz kamiennym kręgiem, gdzie ponoć daje się odczuć przypływ pozytywnej energii – uznawanego niekiedy za kultowe miejsce Prasłowian bądź kultur przedsłowiańskich.

Coś dla ducha i ciała

Innym, jakże przyjemnym sposobem na upragniony relaks i zastrzyk energii jest pobyt w hotelu dysponującym zapleczem odnowy biologicznej i infrastrukturą rekreacyjną, która spełni najbardziej wygórowane oczekiwania. Rozbudowany niedawno nowoczesny hotel Żubrówka, zlokalizowany w sercu Puszczy Białowieskiej, to przykład na to, że pobyt w bliskości natury nie musi oznaczać rezygnacji z komfortu i nie wyklucza luksusu. Najnowszą dumą hotelu jest kompleks basenowy z takimi atrakcjami, jak: przeciwfala, natrysk wrażeń, hydromasaże, dwa jacuzzi, łaźnia parowa oraz sauny: fińska i infrared, brodzik dla dzieci z niespodziankami. Wymarzonym dopełnieniem relaksu po intensywnym zwiedzaniu białowieskiej okolicy jest nowe centrum spa & wellness, które tworzy osiem nowocześnie wyposażonych gabinetów zabiegowych, oferujących profesjonalną pielęgnację ciała i odprężenie na najwyższym poziomie, dbając, by zestresowany mieszczuch odnalazł tu wszystko, czego dusza zapragnie. Jest więc sauna parowa i cała gama dobrodziejstw algoterapii i aromaterapii przy kojących dźwiękach muzyki w tle.

Po uczcie dla ducha i zmysłów oraz poprawie samopoczucia wywołanej solidną dawką hydroterapii, masażami i zabiegami przywracającymi blask i siły witalne warto kontynuować dzień pełen wrażeń, dostarczając przyjemności podniebieniu. Te zapewnia restauracja Żubrówka, serwując w trzech salach – w myśl zasady, że przygraniczna lokalizacja na styku kultur, w centrum pradawnych ostępów zobowiązuje – wspaniałe dania tradycyjnej kuchni regionalnej i myśliwskiej, w tym szczególnie polecane dania z dziczyzny. Białowieskie jadło zadowoli smakiem i oczekiwaną po trudach wędrówek obfitością, a spożywany posiłek umili klimatyczny wystrój wnętrz i gra na rogu myśliwskim. Choć po takiej porcji atrakcji trudno o niedosyt, na poszukiwaczy nocnych wrażeń czeka hotelowy klub Carski Buduar, który zadba o rozrywkę gości do białego rana.

Stylowo i wielofunkcyjnie

Na każdego czekają wygodne łoża w pokojach stylizowanych na komnaty Pałacu Carskiego z końca XIX wieku, niegdyś usytuowanego w pobliskim Parku Pałacowym. Naturalne elementy wystroju z dominującym drewnem nie dają zapomnieć gościom, że wypoczywają w otoczeniu dzikiej przyrody. W stylowych apartamentach powiew luksusu i techniczne udogodnienia na miarę XXI wieku komponują się z klimatycznymi elementami, tj. stolik z bala czy solidne belki zdobiące sypialnię. W chłodne wieczory można ogrzać się przy kominku, oddać kameralnemu relaksowi w pokojowym jacuzzi lub nacieszyć widokiem puszczy z balkonu.


Przy okazji niedawnej inwestycji hotel powiększył zaplecze konferencyjne o nowe sale wyposażone w najwyższej klasy sprzęt audiowizualny, co pozwala na organizację konferencji, kongresów i szkoleń do 500 osób, a tym samymi sprzyja spotkaniom biznesowym oraz integracyjnym.


Dzięki niepowtarzalnemu otoczeniu, wyjątkowej architekturze i oryginalnej aranżacji wnętrz z wykorzystaniem ekologicznych materiałów oraz wysokim standardom hotel Żubrówka pozwoli cieszyć się wypoczynkiem w wyjątkowej atmosferze białowieskiej głuszy bez rezygnacji z komfortu zarówno indywidualnym turystom i rodzinom spragnionym kameralnego relaksu i ucieczki od tempa życia, jak i grupom zainteresowanym organizacją okolicznościowego bankietu, konferencji bądź imprezy typu incentive.

Małgorzata Szerfer

5/5 - (1 vote)
5/5 - (1 vote)

Comments

mood_bad
  • No comments yet.
  • chat
    Add a comment
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, LuksusoweHotele.pl oraz Tokeny.pl