Niezwykle wiekowe wino największą atrakcją muzeum l’Hospices de Strasbourg

Choć trudno pewnie w to uwierzyć najstarsze na świecie wino liczy sobie już 539 lat. Jest ono największą atrakcją muzeum l’Hospices de Strasbourg.

Wiekowa beczka z trunkiem znajduje się w piwnicach dawnego szpitala, w którym niegdyś produkowano wina. Od kilkunastu lat podziemia służą jako przechowalnia dla różnego rodzaju trunków produkowanych przez alzackich winiarzy oraz równocześnie stanowią często odwiedzaną atrakcję turystyczną.

Uważane za najstarsze wino na świecie pochodzi z 1472 roku. W ciągu tych wszystkich stuleci delektowano się nim zaledwie trzy razy: w XVI wieku, w 1716 roku oraz w 1944 roku – przez żołnierzy, którzy wyzwolili Strasburg. Mimo tak długiego okresu leżakowania wino nadal nadaje się do picia. Potwierdziły to specjalne badania przeprowadzone w 1994 roku. Według specjalistów wynika to z charakteru trunku. Jest to białe alzackie wino o dość dużej kwaskowatości. Ma również jeszcze wyczuwalny aromat, w którym obecne są nuty wanilii, orzechów i kamfory. Zawartość alkoholu wynosi 9,4%. Aby zapobiegać naturalnemu parowaniu wina (rocznie znika 1% objętości), co 3 miesiące do beczki dolewana jest butelka wytrawnego trunku. Nie wpływa to jednak na „oryginalność” trunku, ponieważ w beczce znajduje się ok. 300 litrów osadów, które są gwarancją trwałości historycznego wina.

Komentarze

mood_bad
  • Brak komentarzy
  • chat
    Dodaj komentarz