Nowoczesne podejście do oświetlenia łazienki

Obecnie nasze domy i mieszkania urządzamy kładąc duży nacisk na minimalizm i funkcjonalność, jednocześnie nie rezygnując z eleganckiej przytulności. Z myślą o elegancji i funkcjonalności planujemy również oświetlenie w poszczególnych pomieszczeniach. Nie jest to wyłącznie jedno źródło światła w postaci żyrandola zwisającego z centralnego punktu sufitu, ale przemyślane rozwiązania składające się z różnych opraw oświetleniowych, uwzględniające tryb życia użytkowników i rozkład pomieszczeń.

Jak zatem dobrze zaplanować oświetlenie w poszczególnych wnętrzach?

Nowoczesne rozwiązania do łazienki

Oświetlenie w łazience warto zaplanować tak, aby wygodnie korzystało się z niej w każdych okolicznościach. W nowym budownictwie łazienki często przylegają do sypialni i wówczas dobrze jest zachować wspólną linię wystroju wnętrz tych dwóch pomieszczeń. Co prawda kinkiety przeznaczone do sypialni nie mają odpowiedniej klasy szczelności, aby móc je stosować w łazience, jednak z pomocą w takich sytuacjach przychodzi rozwiązanie od Astro Lighting w postaci zestawów uszczelniających przeznaczonych do wybranych typów kinkietów. Dzięki temu można śmiało montować je nawet przy umywalce.

Dodatkowym, ciekawym i nowoczesnym sposobem montażu oświetlenia w łazience jest montaż bezpośrednio na tafli lustra. Niezależnie czy będziemy montować klasyczne kinkiety, czy te listwowe, w pionie czy w poziomie, dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskamy w pomieszczeniu dwa razy więcej światła. Tego właściwego, wydobywającego się z oprawy oraz tego odbitego w tafli lustra. Dodatkowo lampy zamontowane w ten sposób będą wyglądały, jakby były zawieszone w powietrzu, a nasza łazienka zyska wizualną lekkość.

Warto przyjrzeć się najnowszym kolekcjom oświetlenia łazienkowego.

Uwagę zwraca szczególnie kilka rozwiązań proponowanych przez brytyjskiego producenta. Są to m.in. oprawy Conic. Ta geometryczna łazienkowa lampa ścienna ma ponadczasowy wygląd dzięki błyszczącej podstawie z odlewanego metalu i stożkowemu kloszowi z dmuchanego szkła. Kinkiet Conic wygląda harmonijnie i rzuca klimatyczne światło. Przeznaczona jest do montowania w parach po obu stronach lustra łazienkowego, dodając tym samym symetrii pomieszczeniu.

Warta zauważenia jest również oprawa łazienkowa Elena. Inspirowana architekturą jest bardzo uniwersalna, zatem nadaje się zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Jej widowiskowe ramię wygląda niczym kropla płynnego metalu zwieszona w powietrzu, a smukła sylwetka idealnie wpisuje się w wystrój każdej łazienki. Dyfuzor ze szkła mlecznego i atrakcyjny, szklany, okrągły klosz zapewniają wydajne, nierzucające cienia światło, idealne do golenia się lub nakładania makijażu.

Światło w domu

Obecnie odchodzi się już od intensywnie świecących, ale jedynych w pomieszczeniu żyrandoli. Nowoczesne oświetlenie to przede wszystkim zróżnicowane rodzaje punktów świetlnych, które pozwalają na wygodną pracę, relaks lub inne działania. To również stworzenie w pomieszczeniu miejsca na nastrojowe półmroki i delikatne poświaty, które dodają pomieszczeniom domowego ciepła. Rozplanowując oświetlenie trzeba zastanowić się jakie funkcje będzie spełniało dane pomieszczenie i w zależności od tego dobrać ilość i rodzaj punktów świetlnych.

W salonie czy przestrzeni dziennej konieczne będzie zastosowanie chociażby opraw zastępujących światło słoneczne, czyli tzw. oświetlenia ogólnego. Szczególnie popularne są obecnie oprawy w formie niskich, materiałowych plafonów. Uwagę zwraca chociażby oprawa Fife 530. Ta prosta, lekko stożkowa lampa sufitowa pasuje idealnie do każdego wnętrza. Dostępna jest w trzech rozmiarach – większy idealnie nadaje się do salonów i sypialni, mniejsze zaś do korytarzy. Zamszowy dyfuzor z polibawełnianym kloszem w odcieniu bieli lub złamanej szarości zapewnia miękkie światło. Jest zamocowany do stalowej podsufitki za pomocą magnesów.

Do ciągów komunikacyjnych czy przestrzeni kuchennych idealną propozycję jest oprawa sufitowa Taiko 300 lub jej większa siostra Taiko 400. Lampa ta przypominająca swoim kształtem dzwon, jest na tyle uniwersalna, że nadaje się zarówno do stosowania w salonach, sypialniach, jak i na korytarzach. Klosz jest wykonany ze stali tłoczonej w odcieniu matowej czerni lub bieli, a biały dyfuzor z poliwęglanu zapewnia jasne, ale klimatyczne światło. To obecnie jedna z odważniejszych i stylistycznie wysublimowanych opraw Astro.

Jasny akcent

Intensywne oświetlenie warto zainstalować tam, gdzie będzie ono naprawdę potrzebne. Z pewnością lustro łazienkowe jest tym miejscem, które powinno być wyjątkowo dobrze doświetlone, aby w czasie porannych czynności higienicznych czy makijażu na twarzy nie powstawały zacienione miejsca. Jeśli łazienka pełni również funkcję pralni to blat roboczy powinien posiadać niezależne od ogólnego źródło światła skierowane właśnie na tę przestrzeń.

Elementem, który musi pojawić się w każdej eleganckiej i funkcjonalnej łazience jest powiększające i podświetlane lusterko. Jest to szczególnie przydatny gadżet przy wykonywaniu porannych czynności higienicznych. Nagoya to jasne, nowocześnie podświetlone lusterko powiększające, które jest nieocenionym dodatkiem w każdej łazience. Dzięki czujnikowi ruchu światło można włączać bez użycia rąk, a w pełni regulowane ramię umożliwia dowolne ustawienie lusterka. Jest idealną lampką oświetlającą punktowo i nierzucającą cienia.

W zależności od tego, jak użytkujemy łazienkę, czy jest tam miejsce na kabinę prysznicową czy też wannę można zaplanować kilka dodatkowych punktów oświetleniowych. Intensywne i pobudzające oświetlenie strefy prysznicowej doda nam energii, której tak potrzebujemy z rana, natomiast umieszczenie delikatnych i nastrojowych punktów świetlnych wokół wanny ułatwi wieczorny relaks.

Każde wnętrze jest inne podobnie, jak sposoby jego użytkowania dostosowane do naszego indywidualnego rytmu dnia. Oświetlenie powinno zatem być nie tylko piękne, ale przede wszystkim dopasowane do naszych potrzeb. Wiele ciekawych propozycji oświetlenia łazienkowego znajdziecie w katalogu Astro Lighting na https://aurorats.pl/products

3/5 - (2 votes)
3/5 - (2 votes)

Comments

mood_bad
  • No comments yet.
  • chat
    Add a comment
    Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, LuksusoweHotele.pl oraz Tokeny.pl