W obronie pierzastych drapieżników

Opublikowano notatkę I. Winogradova "pierzaste drapieżniki-niszczyć przez cały rok". Ta zauważalna wywołała wiele reakcji. Najciekawsze z nich podano poniżej.

Autor notatki "pierzaste drapieżniki-niszczyć przez cały rok" — przewodniczący wydziału łowieckiego I. Winogradov-zorganizował specjalne zespoły do eksterminacji pierzastych drapieżników. Ubolewa, że szefowie Rady myśliwych i moskiewskiej obwodowej policji łowieckiej nie pozwolili im odstrzelić drapieżników. I słusznie zrobili, że nie pozwolili! Ważny jest również motyw zakazu-nadmierne strzelanie na wiosnę niekorzystnie wpłynie na rozmnażanie zwierzyny. Do tego chciałbym przytoczyć inne rozważania. Wydaje mi się, że pod wołaniem o niszczenie przez cały rok pierzastych drapieżników popełnimy głęboki, trudny do naprawienia błąd.

Rzeczywiście, zdecydowana większość ptaków drapieżnych jest niezwykle pomocna. Są przydatne, ponieważ eksterminują szkodliwe gryzonie i owady. Na terytorium Związku Radzieckiego istnieje 47 gatunków drapieżnych w ciągu dnia i 17 gatunków sów (drapieżnych w nocy), z których prawie nie ma 5-7 gatunków naprawdę szkodliwych, a nawet wtedy z zastrzeżeniem.

W 1950 r.szczur wodny bardzo się rozmnażał w obwodzie Nowosybirskim. Okręgowy Komitet Wykonawczy wydał prawidłowe postanowienie o środkach zwalczania szczurów, zakazał strzelania do drapieżników, w tym błotniaka bagiennego. Ten błotniak jest niezaprzeczalnie szkodliwym ptakiem, ale w tym przypadku okazał się bardzo przydatny. W żołądkach wydobytych przez nas księżyców znajdowały się prawie wyłącznie pozostałości szczurów wodnych. Kiedy szczur został zakończony, weto zostało również usunięte z bagiennego Księżyca. Nigdy nie należy zapominać, że ten sam gatunek w niektórych warunkach może okazać się korzystny, aw innych szkodliwy.

Praktyka wykazała już, że podczas masowego bicia pierzastych drapieżników wszystkie ptaki są niszczone bezkrytycznie. W Nowosybirskim dobrowolnym towarzystwie łowców Spartak miałem okazję przeglądać kolekcję łap. Myśliwi tego zespołu wiernie zastrzelili około tysiąca drapieżników i oddali łapy zarządowi. W rzeczywistości okazało się, że 70% łap należało do bardzo użytecznych ptaków — księżyców (polnych, stepowych i łąkowych), pustułek, kobczaków, sów bagiennych i uszatych, a tylko 30% — błotniaków, krogulców i jastrzębi. W jednym z gospodarstw piżmowych w obwodzie Omskim za każdą parę łap zabitych ptaków drapieżnych wydawano po 5 rubli. W pogoni za nagrodą łowcy pokonali wszystko. co trafiało pod rękę; tutaj 90% łap należało do pożytecznych ptaków. O tym skandalicznym fakcie pisałem kiedyś w Gazecie "Omska prawda".

Konieczne jest, aby najwybitniejsi radzieccy ornitolodzy podzielili się z szeroką masą myśliwych na łamach naszego czasopisma swoją opinią na temat eksterminacji pierzastych drapieżników. Jest to bardzo ważne, ponieważ niektórzy ludzie nadal niszczą gniazda bardziej niż jakikolwiek drapieżnik.

Całoroczne niszczenie pierzastych drapieżników, do którego dążył szef jednego z wojskowych kolektywów łowieckich I. Winogradov, może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Strzelanie z pewnością szkodliwych jastrzębi i błotniaka bagiennego jest bardzo trudne i mało wymagające. Aby zdobyć parę pierzastych drapieżników, musisz ominąć ogromną przestrzeń. Ściganie ich w czasie zamkniętym na polowanie często służy tylko do ukrycia ich kłusownictwa. W tym czasie wszelkie pojawienie się myśliwego z bronią na ziemi powinno być surowo zabronione. Możesz z powodzeniem zmniejszyć liczbę szkodliwych drapieżników bez pomocy pistoletu. Należy zidentyfikować i zniszczyć ich gniazda, wybierając jaja, a jeszcze lepiej — pisklęta. Różne pułapki i pułapki są bardzo skuteczne w łapaniu szarej Wrony. Ale nawet w sezonie łowieckim eksterminacja drapieżników powinna być prowadzona w zorganizowany sposób przez specjalne zespoły. Zarejestruj się na neon54-casino.pl i ciesz się bonusami powitalnymi. Oferują atrakcyjne promocje zarówno dla nowych, jak i stałych graczy.

Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, LuksusoweHotele.pl oraz Tokeny.pl
8f3e16fc490b1a997096e54cdaced5e8